Vuoden 2004 sukukokous pidettiin IISALMEN EVAKKOKESKUKSESSA 8.8.2004

Vuoden 2004 sukukokous
Vaakuna ja standaari siunattiin Iisalmessa

Noin 70 Blinnikan suvun j?sent? kokoontui eri puolilta maata elokuun 8. p?iv?n? 2004 sukukokoukseen Iisalmen Evakkokeskukseen. Edellinen kokous oli kaksi vuotta sitten Hein?veden Valamossa. Iisalmen ortodoksisessa kirkossa pidetyn jumalanpalveluksen yhteydess? kirkkoherra Elias Huurinainen siunasi k?ytt??n suvulle valmistuneen vaakunan ja standaarin. Ne luovutettiin samalla Evakkokeskukselle.

Sukuseurap?iv? jatkui jumalanpalveluksen j?lkeen kunniak?ynnill? Karjalaan j??neiden muistomerkill? ja suvun vainajien muistohetkell?. Sinivalkoisen kukkalaitteen laskivat seuran puheenjohtaja Tuula Hakamies o.s. Blinnikka ja rahastonhoitaja Johannes Sidoroff.

Virallisten asioiden k?sittelyn yhteydess? valittiin seuraavaksi kaksivuotiskaudeksi seuran puheenjohtajaksi Tuula Hakamies ja hallituksen j?seniksi Aulis, Eeva, Juhani, Ky?sti, Leevi ja Tapio Blinnikka sek? Pirkko Kortelainen, Johannes Sidoroff ja Leevi Tuomiosoja. Tilintarkastuksen hoitavat Esa Blinnikka ja Maija Kunnas.

Tilaisuuteen toi tervehdyksen Karjalan liiton varapuheenjohtaja Sulo Maanonen, joka toivoi karjalaisten sukuseurojen liittyv?n liiton j?seniksi. Vapaamuotoisen ohjelman puitteissa kertoili Johannes Blinnikka isois?st??n, is?st??n ja omasta lapsuudestaan Suistamon ?im?j?rvell?. Tapio Blinnikka puolestaan oli selvitellyt suvun nimen mahdollisia syntyvaiheita. Leevi Blinnikka toivoi kokouksiin lapsillekin sopivaa ohjelmaa. Sotavainajien muiston vaalimisyhdistyksen hallituksen j?sen Aulis Blinnikka kertoi toimittamastaan kirjasta Sotavainajiamme rajan takaa – Suomen sodissa 1939-45 kent?lle j??neiden etsinn?t ja muiston vaaliminen. Johannes Sidoroff esitteli myyntip?yd?ll? olleita sukuun tai Suistamoon liittyvi? kirjoja ja standaareja.

Seuraavan sukukokouksen paikka p??tet??n my?hemmin.

Sukuun ja Karjalaan liittyvi? kirjoja
Sukuseuran toimintaan puheenjohtajana tai hallituksen j?senen? osallistunut Aulis Blinnikka on kirjoittanut tai toimittanut joukon sukuun tai Karjalaan liittyvi? kirjoja. Seuraavassa luettelo niist? aikaj?rjestyksess?.

Aulis Blinnikka: Valvontakomission aika, 1969, WSOY (lopussa)

Aulis Blinnikka – Leevi Blinnikka: Karjalasta Kanta-Suomeen – Blinnikan suvun vaiheita, 1995, Blinnikan sukuseura. 30 ? kpl, muutamia j?ljell?.

Aulis Blinnikka – Leevi Blinnikka: Karjalasta Kanta-Suomeen II – Tietoja ja kuvia Blinnikan suvusta, 1998, Blinnikan sukuseura. 20 ? kpl.

Aulis Blinnikka (toim.): Sortavalan lyseoseura 50 vuotta 1948-1998, 1998, Sortavalan lyseoseura r.y.

Aulis Blinnikka (toim.): Suistamolaisten joulukuu 1939, 1999, Suistamon Perinneseura r.y.

Aulis Blinnikka (toim.): Suistamolaisuus el?? – Suistamon Perinneseuran vuosikymmenet, 2001, Suistamon Perinneseura r.y.

Aulis Blinnikka: Evakkoreppu – Milloin minnekin Suistamolta, 2003, Suistamon Perinneseura r.y. 15 ? kpl.

Aulis Blinnikka (toim.): Sotavainajiamme rajan takaa – Suomen sodissa 1939-45 kent?lle j??neiden etsinn?t ja muiston vaaliminen, 2004, Sotavainajien muiston vaalimisyhdistys r.y.

Aulis Blinnikka ? Asko Simanainen, Suistamon Perinneseura ry. MUISTOJEN SUISTAMO KUVINA ? El?m?? ennen evakkoaikaa.? 2011

Kirjoja voi tilata sukuseuran rahastonhoitaja Johannes Sidoroffilta

puh. 09-417 2576. H?nell? on my?s sukuvaakunalla varustettuja adresseja ja p?yt?standaareja sek? Suistamon perinneseuran myyntituotteita.